Ponseti Clinic Mezinárodní kongres ve Vídni.
Ponseti Clinic květina Ponseti Clinic květina Ponseti Clinic květina

Moderní přístupy ke zrakové rehabilitaci

26. června 2025

V rámci přednášky zaměřené na oblast zrakové terapie představila PhDr. Martina Malotová nejen samotnou roli zrakového terapeuta, ale i širší kontext mezioborové spolupráce, která je klíčová pro efektivní péči o pacienty s poruchami zraku. Zraková terapie je specifická zdravotnická disciplína, která se zabývá diagnostikou, léčbou a rehabilitací zrakových problémů nejen u dětí, ale i dospělých. Jak vyplývá z přednášky, zrakový terapeut má širokou paletu činností – od prevence až po komplexní rehabilitaci pacientů s nízkým vizem, neverbálních, se zdravotním postižením, po úrazech nebo s kombinovanými zdravotními potížemi.

Co všechno zrakový terapeut dělá?

Zraková terapie je moderní a zajímavá disciplína, která zahrnuje širokou škálu postupů a činností, rozdělených do několika hlavních oblastí. „Zraková terapie je soubor cvičení a metod, které slouží k rozvoji stávajícího zrakového potenciálu dítěte nebo dospělého. Snažíme se využít zbylé zrakové funkce, aby je pacient mohl využívat na maximum,“ vysvětluje lékařka.

Kromě práce v rámci zdravotní péče je role zrakového terapeuta důležitá také ve školských a sociálních službách, kde se podílí na diagnostice i prevenci poruch zraku.

Přestože klinická zraková terapie byla původně zaměřena na osoby s těžkými zrakovými vadami, dnes zahrnuje i péči o pacienty např. s poruchami binokulárního vidění a dopady těchto poruch do vzdělávání i běžného života. Podílí se na prevenci a rehabilitaci pacientů po cévních mozkových příhodách a úrazech. Terapie zahrnuje nejen rehabilitační cvičení a zrakovou stimulaci, ale také tzv. personalizovaná zraková cvičení a práci s kompenzačními pomůckami, které pacientům usnadňují každodenní život.

Výkony prováděné zrakovým terapeutem

Zrakový terapeut provádí zdravotní výkony, a to jak s indikací lékaře, tak i bez ní. Bez lékařské indikace může například provádět prevenci, instruktáž pro zdravotnické pracovníky a základní diagnostiku zrakových funkcí. S lékařskou indikací se pak zaměřuje na specializovanou rehabilitaci a stimulaci zraku, například u dětí v preverbálním věku nebo pacientů s těžšími zrakovými vadami. Vše však záleží na věku, rozsahu postižení pacienta i na prognóze onemocnění, vysvětluje paní PhDr. Martina Malotová, MBA.

Kdo jsou pacienti indikovaní k vyšetření zrakovým terapeutem?

Klinická zraková terapie se týká široké skupiny pacientů, které nelze plně vyšetřit v běžných oftalmologických ordinacích. Patří sem:

  • děti s opožděným psychomotorickým vývojem
  • narozené děti
  • pacienti po úrazech hlavy
  • osoby po cévních mozkových příhodách
  • dospělí například s makulární degenerací
  • osoby s PAS či s narušenou komunikační schopností

„Zrakový terapeut se zaměřuje nejen na diagnostiku, ale i na stanovení rehabilitačního plánu, který by měl plně respektovat tzv. mezioborovou spolupráci,“ zdůrazňuje PhDr. Martina Malotová. Tato spolupráce je nezbytná pro správné implementování výsledků vyšetření do každodenního i školního života pacienta. Pak hovoříme o tzv. personalizované terapii – terapii šité na míru konkrétnímu pacientovi, která není přenositelná na jiného.

Mezioborová spolupráce: Klíč k úspěchu

Přednášející zdůraznila význam mezioborové spolupráce v péči o pacienty. „Mezioborová spolupráce je velmi důležitá, protože vyšetření zrakovým terapeutem není konečným krokem. Je třeba propojit výsledky s dalšími odborníky – v první řadě s oftalmology, neurology a rehabilitačními lékaři, ale také s ergoterapeuty, logopedy, kolegyněmi z pedagogicko-psychologických poraden, fyzioterapeuty a psychology. Ti společně zajistí komplexní péči o pacienta,“ dodává lékařka.

Tato spolupráce je klíčová, protože poruchy zraku významně ovlivňují každodenní i školní život, zejména u dětí. Vyšetření klinického zrakového terapeuta může odhalit skryté problémy, které je možné cíleně řešit a tím podpořit vývoj dítěte i jeho školní výsledky.

Diagnostika a testování zrakových funkcí

Jednou z klíčových oblastí klinické zrakové terapie je diagnostika zaměřená na vyšetření zrakových funkcí – především zjištění funkční zrakové ostrosti, barvocitu, citlivosti na kontrast, adaptace na tmu a vyšetření zorného pole.

Zrakový terapeut používá specializované testy, například Cardiff Acuity Cards nebo Teller Acuity Test, které umožňují objektivně hodnotit úroveň tzv. preferenčního vidění – tedy zrakovou ostrost zejména u kojenců a batolat, ale i pacientů s narušenou komunikační schopností.

„Test preference looking ukáže, jak dítě lokalizuje a fixuje vizuální podněty oproti nezajímavému pozadí. Tento test je velmi důležitý, protože nám umožňuje zjistit, jak dítě funkčně využívá zrak, když se nemůže vyjádřit slovně.“



Jsme Ponseti Clinic. Dáváme sílu se zvednout.


Kontakt


Dukelských hrdinů 17, Praha 7


info@ponseticlinic.cz


+420 607 001 007